Gözler YAŞ Toplantısında

tarafından Görevliler
Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ne zaman toplanacak? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olan yeni komuta yapısındaki ilk değişim ile ilgili kararların alınması bekleniyor. Peki, YAŞ toplantısı ne zaman? İşte Ağustos Yüksek Askeri Şura toplantısı için belirlenen tarih.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının 4 Ağustos 2021 Çarşamba günü yapılması planlanıyor. Yüksek Askeri Şura’da 2018’den beri değişmeyen ordunun komuta kademesinin durumu netleşecek.

YÜKSEK ASKERİ ŞURA TOPLANTISINA KİMLER KATILIYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılacak Yüksek Askeri Şura toplantısına; Şura üyeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katılacak. Erdoğan’ın katılmaması durumunda ise toplantı Fuat Oktay’ın başkanlığında yapılabiliyor.

YAŞ’TA HANGİ KARARLAR ALINACAK?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilgili temel konuların ele alınacağı toplantının gündeminde, terfi konuları da görüşülecek. Toplantıda; TSK’da görevli albay ile general-amirallerden bir üst rütbeye yükseltilecek ve görev süresi uzatılacak olanlar ile kadrosuzluktan emekliye sevk edilecek olanların durumları görüşülerek karara bağlanacak.

Deniz ile hava kuvvetlerinin komutanlarının görevlerine devamı veya yerlerine yeni isimlerinin atanması konusundaki kararın YAŞ’ta alınması bekleniyor. Dündar’ın emekliliği durumunda Kara Kuvvetleri Komutanlığı için adı geçenler arasında 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever’ın adı ön planda yer alıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise, Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, bu iki kuvvetin komutasında değişiklik olması durumunda adı kuvvet komutanı olarak öne çıkan iki ismi oluşturuyor.

Son Haberler