ABD-Rusya Rekabeti Yeniden Uzaya Mı Taşınıyor?

tarafından Görevliler
NASA Yöneticisi Bill Nelson, Rusya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılmasının uzay yarışı başlatabileceği uyarısında bulundu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Yöneticisi Bill Nelson, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, Rusya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekilmesinin iyi olmayacağını söyledi.

ABD’nin 45 yıldan uzun süredir uzayda Rusya ile iş birliği yaptığını ve bu iş birliğini yürütmek istediğini belirten Nelson, Rusya’nın Çin ile derin uzay araştırmaları konusunda iş birliğine istekli olduğunu ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekilmesinin ABD, Rusya ve Çin arasında ”uzay yarışı” başlatabileceği endişesini dile getirdi.

‘Uzayın tarafsız bölge olarak kalması açısından önemli’

Nelson, uzay araştırmalarında Rusya ile güçlü bir iş birliğini sürdürmenin uzayın tarafsız bölge olarak kalması açısından önemli olduğuna dikkati çekti.

NASA, 2011 yılında kabul edilen ve ”Wolf Amendment” olarak bilinen yasa gereği FBI ya da ABD Kongresi onayı olmadan Çin ile uzay araştırmaları konusunda iş birliği yapamıyor.

Rusya kendi uzay istasyonunu kurmayı planlıyor

Rusya, 2025 yılına kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekilmeyi ve kendi uzay istasyonunu kurmayı planlıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), dünya çapında insanlı uzay uçuşlarının en büyük projesi konumunda bulunuyor. 

Rus Yörünge Bölümü ve Amerika Birleşik Devletleri Yörünge Bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşan istasyonda Rusya kozmonotları, 1998’den beri ABD ve 16 başka ülkeden meslektaşlarıyla çalıştı.

ABD’nin bütçe arttırımına gitmesi sonucunda istasyonun görev süresi 2020 yılından 2024 yılına kadar uzatıldı.

ISS’nin görev süresinin 2028 yılına kadar devam etmesi ön görülüyor.

“Bir işi iyi yapmak istiyorsan, kendin yap”

Rusya ise yaşlanan ISS’nin emekliye ayrılmaya hazırlanırken kendi istasyonunu kurmak için planlarını yapıyor.

Roscosmos Uzay Ajansı Başkanı Dmitry Rogozin geçtiğimiz Nisan ayında Rus medyasına Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çıkıp kendi uzay istasyonlarını inşa edeceklerini duyurmuştu.

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in harekete geçmesi halinde, Rusya’nın 2030 yılına kadar kendi uzay istasyonunu inşa etmeye hazır olduğunu söyledi.

Projenin Rusya’nın milli projesi olacağını ise şu sözlerle anlattı:

“Rusya, yabancı mürettebatın istasyonu ziyaret etmesine hazır. Ancak istasyon ulusal olmalı. Bir işi iyi yapmak istiyorsan, kendin yap” 

trt

Son Haberler