TOGG’un Yerli Kokpiti Kocaeli’de Üretiliyor

tarafından Görevliler

[Fotoğraf: AA]

Bakan Varank, yerli imkanlarla kokpit tasarımı yapan Farplas Otomotiv’in, Türkiye’nin Otomobili’nin önemli yerli tedarikçilerinden biri olduğunu söyledi. “TOGG, endüstrideki elektrikli araç ve otonom araç dönüşümünü yakalamış bir projemiz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli’de bulunan Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (TOSB) incelemelerde bulundu.

Otomobiller için iç ve dış plastik bazlı kompleks parçalar üreten Farplas Otomotiv’i ziyaret eden Varank, çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Varank, Farplas fabrikasında otomotiv endüstrisinde kullanılan plastik parçaların tasarlanıp üretildiğini söyledi.

Otomobil devlerinin tasarımını yapıyor

Tasarım kısmının otomotivin en önemli alanlarından biri olduğunun altını çizen Varank, “Farplas deyince aklımda plastik parçalar üreten bir fabrika vardı ama bugün gördüm ki özellikle dünya devi otomotiv firmalarıyla oturup otomobilin içinin dışının tasarımını yapan bir firmadan bahsediyoruz” diye konuştu.

“Otomotiv endüstrisini daha iyi yerlerde görmek istiyoruz”

Varank, otomotiv endüstrisinin dönüştüğünü ve bu dönüşümde yerli tedarikçilerin daha fazla katma değer sağlaması gerektiğini vurgulayarak, “Bunun yolu da mühendislikten ve tasarımdan geçiyor. İşte Farplas da bir otomobili tasarlayan, mühendisliğine katkı sağlayan ve daha sonra üretimini yapan bir firmamız” dedi.

TOGG’un elektrikli araç ve otonom araç dönüşümünü yakalamış bir proje olduğuna dikkati çeken Varank, “Farplas da bu projenin önemli paydaşlarından biri. Burada Türkiye’nin Otomobili’ne yaptıkları katkıları kendilerinden dinledim. Türkiye’de otomotiv endüstrisini çok daha iyi yerlerde görmek istiyoruz” dedi.

TOGG'un yerli kokpiti Kocaeli'de üretiliyor

“Türkiye’ye örnek olabilecek çalışmalarından etkilendim”

Varank, Türkiye olarak nasıl daha fazla ihracat yapabileceklerinin derdinde olduklarına işaret ederek, şunları söyledi:

İşte Farplas da hem ciro anlamında hem ihracat anlamında hem de dünyanın çok farklı bölgelerindeki mühendislik ofisleri ve üretim tesisleriyle otomotiv endüstrisinde önemli paydaşlarımızdan biri. Üretim süreçlerinde gördüğüm otomasyon ve dijitalleşme anlamında Türkiye’ye örnek olabilecek çalışmalarından etkilendim. Burada dijitalleşmeden, otomasyondan sonuna kadar faydalanılıyor

trt

Son Haberler