Mescid-i Aksa’da 100 Bin Kişiyle Bayram Namazı

tarafından Görevliler
Doğu Kudüs’teki Filistinliler, her yıl olduğu gibi bu yıl da bayram namazı için Harem-i Şerif’e akın etti. Yüz binden fazla Müslüman bayram namazını Mescid-i Aksa’da eda etti.

Filistinliler, ramazan ayının son günlerinde İsrail polisinin saldırılarına maruz kalan Mescid-i Aksa`yı tamamen doldurdu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, 100 binden fazla kişinin bayram namazını kılmak için Harem-i Şerif`e geldiği belirtildi.

Bayram namazının ardından Filistinli Müslümanlar tüm şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Kılınan gıyabi cenaze namazından sonra çok sayıda Filistinli Harem-i Şerif`teki Kıble mescidi ile Kubbet`s Sahra arasında yer alan alanda gösteri düzenledi.

Filistin ve kelime-i tevhid bayrakları açan cemaat, “Özgürlük”, “Kanımız canımız sana feda olsun ey Aksa” sloganları attı.

İsrail saldırılarını artırdı

İsrail saldırılarını artırdıMüslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyan ve işgal altındaki Doğu Kudüs`te yer alan Mescid-i Aksa, bu yıl ramazan ayının son günlerinde İsrail polisinin saldırılarının hedefi oldu.

İsrail polisi 7 Mayıs`ta teravih namazı sırasında Harem-i Şerif`teki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle saldırmıştı.

İslam aleminde büyük tepkiye neden olan saldırılarda 205 kişi yaralanmış, çok sayıda Filistinli de gözaltına alınmıştı.

Binlerce Filistinli, 10 Mayıs`ta sivil Yahudi işgalciler Mescid-i Aksa`ya baskın düzenlemesini önlemek için Harem-i Şerif`te nöbet tutmuştu.

Sabah namazını Harem-i Şerif`te kılan Filistinliler, baskına engel olmak için Mescid-i Aksa`dan ayrılmamıştı.

İsrail polisi, nöbet tutan Filistinlilere plastik mermi, ses bombası ve göz yaşartıcı gazla saldırmış, 330`dan fazla kişi yaralanmıştı

Son Haberler