TCMB Doğrudan Döviz Alım Satımı Yapabilir

tarafından Görevliler

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Merkez Bankası olağanüstü durumlarda doğrudan döviz alım satım işlemi yapabilir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Merkez Bankası’nın döviz alım satım işlemlerine ilişkin, “Elektronik işlem platformlarında piyasa yapıcı yerli ve yabancı bankalar yer alıyor, buralarda herhangi bir şahıs yok. Taraflar kesinlikle birbirlerini bilmiyorlar, işlem gerçekleştikten sonra hangi bankanın, ne aldığını görebiliyorsunuz.” dedi.

Bakan Elvan sözlerini şöyle sürdürdü;

Günlük olarak merkez bankasının blançosunda ne olduğunu görebiliyorsunuz. Ne kadarlık döviz satımı, alımı gerçekleştirilmiş hepsini görebilme imkanınız var, tamamen açık ve şeffaf.

Muhabir banka aracılığıyla döviz satış işlemi yapan bankalar var dünyada. Alım-satımla ilgili tüm bilgiler merkez bankasının kayıtlarında yer alıyor.

Görüşlerinizi ifade edersiniz ama hiç kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız. Burada bir yolsuzluk, usulsüzlük yapıldığı gibi yaklaşımlar doğru değil. Veriyi açıklama kararı merkez bankasının uhdesindedir. Burada bilgi kirliliği, siyasi malzeme olarak kullanılması söz konusu. ben verilerin yayınlanmasında fayda görüyorum. Ben merkez bankasının bağımsızlığına müdahale edici ne bir kavram ne bir eylem içerisinde oldum. Kesinlikle yasal olmayan bir durum değil yolsuzluk söz konusu değil. Döviz satışı gerçekleştiyse gelen TL bankalara kullandırılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımıza yapılan ithamlar doğru değildir, ben bunları kesinlikle kabul etmiyorum.

trt

Son Haberler