Genç Girişimcilere Rafadan Tayfa Modeli

tarafından Görevliler

[FOTOĞRAF: AA]

Animasyondaki yükselişe dikkat çeken Bakan Varank, Rafadan Tayfa’yı yapan İSF Studios ile bir girişimcilik merkezi kurulması için görüşme yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Rafadan Tayfa” çizgi dizisinin üretildiği stüdyoyu ziyaretinde, animasyon sektörünün önemine dikkati çekerek, “Türkiye, sinema ve dizi sektöründe çok büyük bir atılım yakalamış durumda. Filmlerimizi, dizilerimizi yurt dışına ihraç edebiliyoruz, bu önemli bir gelir kaynağımız. Animasyon alanında da son dönemde büyük başarılar yakaladık” dedi.

Bakan Varank, TRT Çocuk ekranlarında yayınlanan çizgi dizi “Rafadan Tayfa”nın üretiminin gerçekleştirildiği İSF Studios’u ziyaret etti.

Yeni uzay filmi yolda

Animasyon üretim süreçlerini yerinde inceleyen Varank, İSF Studios’un gelecek planlarına ilişkin bilgi aldı. Varank, animasyon sektörünün önemine işaret ederek, “Türkiye’de bu manada kabiliyetler her geçen gün daha da artıyor, Rafadan Tayfa bir dünya markası haline geldi” diye konuştu.

Varank, animasyon sektörünün tüm dünyada çocuklarla beraber gençlerin  ve büyüklerin de ilgi duyduğu bir alan olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Rafadan Tayfa Göbeklitepe 3.5 milyon izlenmeyle yabancı rakiplerinin de önüne geçerek Türkiye’de en fazla izlenen animasyon filmi oldu. Önümüzdeki dönemde arkadaşlarımızın uzayla ilgili yeni bir animasyon filmleri var ve hedefleri Türkiye’de en çok izlenen film olmak yani gişe rekorunu kırmak.”

Stüdyonun teknolojik altyapısının vizyon sahibi bir anlayışla inşa edildiğini vurgulayan Varank, “Bu alanların Türkiye’de daha da gelişmesini istiyoruz. Özellikle gençlerimizin bu alanlarda yetişmesini, kendi girişimlerini kurmalarını çok önemsiyoruz. Önümüzdeki dönemde İSF Studios ile bir girişimcilik merkezi kurulması, burada gençlerin yetiştirilmesine dönük bir dershane ya da eğitim merkezinin kurulmasıyla ilgili görüşmemizi yaptık” dedi.

Bakan Mustafa Varank, TRT Çocuk ekranlarında yayınlanan çizgi dizi “Rafadan Tayfa”nın yapıldığı İSF Studios’u ziyaret etti. Çizgi dizinin yapımcısı ve yönetmeni İsmail Fidan’ın ev sahipliğindeki ziyarette Bakan Varank’a çocukları Elif Reyyan ve İlhan Yahya da eşlik etti.

‘HAYRİ’ 1 AYA RAFTA

Sadece izleme yetmiyor, dokunacaklar

Çizgi dizinin yapımcısı ve yönetmeni İsmail Fidan da animasyon sektörünün sabır, titizlik ve teknolojik altyapı gerektirdiğini vurgulayarak, birçok departmanın bir arada bulunduğu İSF Studios’taki animasyon üretme süreçlerini anlattı.

Animasyon sektöründe sadece dijital mecralarda olmanın izleyiciler  tarafından yeterli bulunmadığını belirten Fidan, şunları söyledi:

“Oyuncaklarımız, giysilerimiz, gıdalarımızla birçok alanda izleyicilerin hayatında olmaya çalışıyoruz. Çünkü onlar bizi sadece izlemek değil, bize dokunmak da istiyorlar. Yerli ve milli oyuncak noktasında çok büyük adımlar attık. Yaklaşık 1 ay içinde Hayri karakterimizin peluşu ve diğer oyuncaklarımız raflarda olacak.”

Son Haberler