Ekonomi Reform Takvimi Yayımlandı

tarafından Görevliler

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, “Ekonomi Reformlarımızın takvimini tamamladık” dedi. Buna göre, kamuda taşıt alımı ve kiralamasına katı sınırlamalar getirilecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ekonomi Reform Paketi’ne ilişkin reform takvimini tamamladıklarını, Bakanlığın internet sitesinden takvime ulaşılabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Mart’ta açıkladığı, ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütmeye yönelik Ekonomi Reformları Eylem Planı takvimi, ilgili Bakanlıkların ve kurumların yol haritası belli oldu.

EKONOMİ REFORM TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bakan Elvan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ekonomi Reformlarımızın takvimini tamamladık. Bakanlığımızın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Hayırlı olsun” dedi.

Eylem planı Kamu Maliyesi, Fiyat İstikrarı, Finansal Sektör, Cari Açık, İstihdam, Kurumsal Yönetişim, Yatırımların Teşvik Edilmesi, İç Ticaretin Kolaylaştırılması, Rekabet, Piyasa Gözetimi ve Denetimi olmak üzere 10 başlıkta ana eylemlerden oluştu.

850 bin esnaf vergiden muaf

Takvime göre 850 bin esnafa vergi muafiyeti tanıyan kanunla ilgili çalışmalar yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Dijital para adımı

Merkez Bankası dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısını yıl sonuna kadar tamamlayacak.

İlave istihdama finansman desteği

24 ay vadeli, ilk 6 ayı ödemesiz 100 bin liralık kredi imkanı sağlanacak.

Bireysel Emeklilik Sistemi

18 yaş altını Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil eden çalışma da tamamlanacak. Fiyat İstikrarı Komitesi de 30 Haziran’a kadar oluşturulacak.

Kamuda israf önlenecek

30 Haziran’a kadar kamuda taşıt alımı temsil harcamalarına sınır getirecek düzenleme yapılacak, kamu görevlileri bu tarihten itibaren farklı kurumların yönetim kurullarında en fazla bir görev alabilecek.

Gıda fiyatlarına yakından takip

Erken Uyarı Sistemi ise 30 Eylül’e kadar kurulacak.

Enflasyonla mücadeleye öncelik verilecek

Fiyat istikrarının temini için kalıcı tedbirler geliştirilecek. Sermaye piyasalarının geliştirilmesi hususunda yeni politikalar hayata geçirilecek.

Söz konusu takvime göre Ekonomi Reform Paketi’ndeki tüm eylemler 2023 yılının mart ayına kadar tamamlanacak.

Son Haberler