Blokzincir Sektörlere Yeni Bir Soluk Getirdi

tarafından Görevliler

Sağlık kayıtlarının güvenle saklanması, eğitim kayıtlarının doğrulanması, telif haklarının korunması… Mevcut sektörlere entegrasyonuyla süreçlere yeni bir soluk getiren blokzincirin kullanım alanları oldukça çeşitli. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, blokzincirin kullanım alanlarını paylaştı.

Uzmanlara göre endüstri 4.0 devriminin şahlandırıcısı olarak görülen blokzincir teknolojisi, kodlu ve şifreli zincirlerin birbirlerine eklenmesi ile oluşan dağınık ağ yapısına sahip, merkezi olmayan ve aracısız işlem sağlayan veri tabanı sistemi.

Sistem geniş bir yelpazeye sahip. Dijital kimlik, farklı e-ticaret kanalları, dijital haklar, tedarik zinciri yönetimi, noter uygulamaları, kamu kuruluşlarına ait kayıtlar, telif kayıt sistemleri, sağlık kayıtları, küresel ödeme sistemleri gibi alanlar blokzincir teknolojisinin kullanıldığı mecralardan başlıcaları.

Blokzincirin sağladığı veri güvenliği, kimlik doğrulama, şeffaflık gibi imkanlar bu teknolojiye olan ilgiyi her geçen gün artırıyor. Bu teknoloji gerçek bir nesnenin sanal dünyadaki kopyası olan dijital ikizler üzerinde bugüne kadar benzeri görülmemiş bir kontrol sağlarken pek çok ürünün sahtesinin üretilmesinin de önüne geçiyor.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, blokzincirin kullanım alanlarını Twitter hesabından paylaştı. İşte onlardan bazıları..

FİNANS

Gerçek zamanlı uluslararası para transferi, dış ticaret finansmanı, akıllı kontrat kullanımları ile dünya genelinde herkesin kripto para sistemine katılımını sağlayabilir.

TARIM

Blokzincir teknolojisi ile tarım süreçlerinde işlem maliyetlerini düşürme, lojistiği optimize etme, izlenebilirliği artırma ve ürün yetiştirme güvenliği protokolleri sağlanabilir.

SAĞLIK

Doğumdan bu yana tutulan tüm sağlık kayıtları blokzincir sistemi ile güvenle saklanabilir, ihtiyaç duyulduğunda kolaylıkla ulaşılabilir.

MEDYA VE İÇERİK DAĞITIMI

Haber dağıtımını daha güvenli hale getirebilecek olan blokzincir, manipülasyonu engelleyerek doğrulanmış bilginin yayımlanmasında önemli rol oynayabilir.

EĞİTİM

Eğitim kayıtlarının doğrulanması, işverenlerin ve diğer eğitim kurumlarının öğrenci hakkında güvenle ulaşması sağlanabilir.

EĞLENCE

Müzik ve film endüstrisinde telif hakları blokzincir ile güvence altına alınabilir.

HUKUK

Blokzincir teknolojisiyle dokümanların güvenli bir şekilde saklanması ve doğrulanması sağlanarak yasal dokümanlarla ilgili sorunlar giderilebilir.

GIDA ENDÜSTRİSİ

Tedarik zinciri ve gıda güvenliği gibi önemli süreçleri tanımlamak ve pazar takibini sağlamak için kullanılabilir.

Son Haberler