Moody’s: 2022’ye Kadar Salgın Öncesi Ekonomiye Dönülemeyecek

tarafından Görevliler
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, koronavirüs salgınının birçok sektör ve ülke için hala önemli bir kredi riski oluşturduğunu belirtti. Çoğu ekonominin 2022’ye kadar salgın öncesi faaliyet seviyelerine dönemeyeceği açıklandı.

Mood’s’ten yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 11 Mart 2020’de COVID-19‘u salgın ilan etmesinden bu yana geçen bir yılda, virüsün küresel ekonomiyi alt üst ettiği ve tahvillerdeki artışla birlikte kredi düşüşünü tetiklediği anımsatıldı.

COVID-19 salgınının hala birçok sektör ve ülke için önemli kredi riskleri oluşturduğuna işaret edilen açıklamada, ancak bu yıl 2020’ye kıyasla daha az derecelendirme eylemi gerçekleşmesinin muhtemel olduğu kaydedildi.

“2022’ye kadar salgın öncesi faaliyetlere dönülemeyecek”

Salgının azaldığı ancak COVID-19‘un ortadan kalkmayacağına dikkat çekilen açıklamada, “Çoğu ekonomi 2022’ye kadar salgın öncesi faaliyet seviyelerine dönmeyecek” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, salgın hafifledikten sonra politika eylemlerinin ekonomik faaliyeti ve finansal piyasaları desteklemeye devam edeceği aktarıldı.

Son Haberler