DİSK’ten Belediyelerdeki Toplu İş Sözleşmelerine Dair Açıklama

tarafından Görevliler

DİSK Yönetim Kurulu, İstanbul’da Kadıköy, Kartal, Maltepe ve Beşiktaş belediyelerinde işçilerin grev kararları alması ve gelişen tartışmalar ardından bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Bu ülkede demokrasi isteyen aklı başında herkesin sorması gereken soru ‘neden bazı belediyelerde bu hakkın kullanıldığı’ değil, neden iktidara bağlı belediyelerde bu hakkın kullanılmasının engellendiğidir” denildi.

DİSK’in mücadelesinin sadece belediyelerle, özellikle de bugün grev kararı alınan belediyelerle sınırlı olmadığı” kaydedilen açıklamada, “Yüzlerce belediyede, on binlerce işçiyi kapsayan çok sayıda TİS imzalanırken, bu sözleşmeler için coşkulu imza törenleri yapılırken, işçilerin talepleri karşılanmadığı için grev noktasına gelinen işyerlerinde “neden anlaşma sağlanamadığı” sorusunun muhatabı işçiler ve sendikaları değildir” ifadeleri kullanıldı.

Grev kararlarına yönelik tartışmalara, “Ülkemizde neredeyse tamamen yıkılan demokrasinin yeniden inşa edilmesi ve güvencesi için ihtiyaç duyduğumuz şey ‘haklarımızdan vazgeçmek’ değildir” yanıtı veren DİSK Yönetim Kurulu, “Demokrasi olmadan emeğin hakları, emeğin hakları olmadan da demokrasi olmaz. Bu noktada tüm demokrasi güçlerine düşen emeğin haklarına sahip çıkmaktır” dedi.

DİSK Yönetim Kurulu’nun Açıklaması

Son Haberler