Bakan Akar ve Komutanlar Pençe Kartal Harekat Merkezi’nde!

tarafından Görevliler

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komutanlar, terör hedeflerine yönelik devam eden Pençe Kartal-2 Harekatı’nın sevk ve idare edildiği sınır hattındaki Harekat Merkezi’ne geldi. Bakan Akar, TSK komuta kademesi ile sınır hattındaki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunuyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Kuvvet Komutanları, Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen Pençe Kartal-2 Harekatı’nın sevk ve idare edildiği Harekat Merkezi’ne geldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Şırnak’ta Şerafettin Elçi Havalimanı’nda Vali Ali Hamza Pehlivan, 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Akar, beraberindeki komutanlarla sınır hattına geçti. Buradaki birliklerde denetleme ve incelemelerde bulunan Akar ve TSK Komuta Kademesi daha sonra Irak’ın kuzeyi Gara bölgesindeki teröristlere ait hedeflere yönelik gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekatı’nın sevk ve idare edildiği sınır hattında Harekat Merkezi’ne geçti. Akar beraberindeki komutanlarla buradaki inceleme ve denetlemelerini sürdürüyor.

39 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Öte yandan, “Pençe Kartal-2 Harekatı” kapsamında teröristlerce kullanılan 50’den fazla hedef hava harekatı ile imha edildi, 3’ü örgütün sözde yönetim kadrosunda yer alan 39 terörist etkisiz hale getirildi.

3 ASKERİMİZİN ŞEHİT OLDUĞU SİYANİ BÖLGESİ AVCI KOLU TARAFINDAN KUŞATILDI

Harekata, 40’tan fazla uçak katılırken, İHA/SİHA’ların yanı sıra tanker uçakları ve Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçakları da görev aldı. Gara Dağı’nda 10 Şubat’ta başlatılan Pençe Kartal-2 hava harekatında son 48 saatte Özel Kuvvetler Taburu’na bağlı seçkin komando birlikleri stratejik hakim tepelere indirildi, devamında avcı kolu oluşturularak Gara bölgesindeki Siyani bölgesi kuşatıldı. Üç askerimizin şehit olduğu Siyani’de teröristlerin tedavi edildiği iki ayrı revir imha edildi.

TELSİZ AĞI ÇÖKERTİLDİ

Gara’ya açılan tüm yollar ve geçiş güzergâhları da Irak Bölgesel Kürt yönetimine bağlı Roj, Gulan ve Zaravani adıyla bilinen Özel Peşmerge gücü tarafından tutuldu. Tıkama görevi yürüten peşmergeler teröristlerin olası kaçışlarını engellemek için birçok noktaya konuşlandı. Telsiz komuta merkezi binasının vurulması teröristlerin irtibat ağını çökertti.

Kaynak: Sabah

Son Haberler