Mehmetçik ve Azerbaycan Ordusu’ndan Nefes Kesen Kış Tatbikatı

tarafından Görevliler

Çetin şartlarda dahi düşmana nefes aldırmayan Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) eksi 30 derecede zorlu görevlerin üstesinden geldi. Kardeş Azerbaycan Ordusu ile gerçekleştirilen Kış-2021 Tatbikatı’na katılan 1268 asker, tank hendeğinden ve mayın tarlasından geçiş, hava hücum harekatı, havadan ikmal, keskin nişancı atışlar gibi faaliyetleri başarıyla icra etti.

Envantere yeni giren askeri ekipmanların da yer aldığı tatbikatta 190 değişik cinste araç ve farklı tür ve çapta 218 silah kullanıldı. İki senede bir gerçekleştirilen faaliyetler 1 Şubat’ta başladı, 12 Şubat’ta sona erecek. İki senede bir gerçekleştirilen tatbikat, Karabağ’ı Ermenistan işgalinden kurtaran Azerbaycan ordusu ile bu yıl müşterek gerçekleştirilmesi açısından önem taşıyor.

ATAKLAR YİNE SAHNEDE

Savunma Sanayi Başkanlığı projeleri ile Mehmetçiğin en büyük destekçisi olan yerli ve milli ekipmanların kullanıldığı tatbikata, bin 200’den fazla personel katıldı. 190 değişik cinste askeri araç, farklı tür ve çapta 218 silah kullanıldı. Tatbikat çerçevesinde senaryo gereği, İnsansız Hava Aracının (İHA) meskun mahalde tespit ettiği düşman unsurlarını etkisiz hale getirmek için genel maksat helikopterleri ile bölgeye bordo bereliler indirildi.

Bordo bereliler belirlenen hedefe taarruz gerçekleştirip bölgeyi tahliye ederken, kara unsurlarına ise milli taarruz helikopteri ATAK destek sağladı. Yerli üretim helikopterler, düşmana ait olduğu belirlenen hedefleri imha etti. 1100 metre uzaklıkta bulunan hedefleri tam isabet ile vurarak etkisiz hale getirdi.

BİRLİKTE OPERASYON KABİLİYETİ ARTTI

Tatbikat kapsamında, TSK ve Azerbaycan ordusu birlikte çalışabilirlik ve koordinasyon kabiliyetini artırdı. Birliklerin derin kar ve şiddetli soğuklarda muhabere imkan ve yetenekleri geliştirildi. Tatbikatta muharebe sahasını tüm boyutlarıyla canlandırarak, kış şartlarında araziye yerleşme, barınma, ikmal ve bakım faaliyetlerinde eğitim seviyesini geliştirmek amaçlandı.

BAKAN AKAR DA KATILACAK

9’uncu Kolordu Komutanlığı sevk ve idaresinde, 14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından Kars’ta 1 Şubat’ta başlayan tatbikat, 12 Şubat’ta sona erecek. Tatbikatın bugün (11 Şubat) seçkin gözlemci gününe Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katılması bekleniyor.

Kars’taki kış tatbikatında yeni milli sistem OZAN Metal Mayın Dedektörü ilk kez yer aldı. 1 buçuk kilogram ağırlığa, 35 santim uzunluğa sahip OZAN Metal Mayın Dedektörü, 15 saniye de kuruluyor.

Milli Savunma Bakanlığı twitter hesabından yayımlanan özel klip; “Kahraman Komandolarımız, Kardeş Azerbaycan ile müşterek icra ettiğimiz Kış-2021 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü’ne hazır!”

Kaynak: Sabah

Son Haberler