Yerli Parmak İzi Tarama Sisteminde Büyük Gelişme

tarafından Görevliler

Türkiye; kendi imkanlarıyla Biyometrik Veri Sistemi geliştiren dünyadaki 7. ülke olacak.

Adli inceleme, kimlik tanıma ve kimlik doğrulama işlemlerini hızlandırmak ve güvenilirliğini artırmak üzere başlatılan Biyometrik Veri Sistemi Projesi’nin ilk ürünü yerli parmak izi tanıma sistemi Mart ayından itibaren Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde kullanılmaya başlanacak. Sistem daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı birimlerinin kullanımına sunulacak. Halen yabancı menşeli biyometrik veri sistemlerini kullanan Türkiye; böylelikle kendi imkanlarıyla Biyometrik Veri Sistemi geliştiren dünyadaki 7. ülke olacak.

Proje, HAVELSAN ile Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) arasında imzalanan İçişleri Bakanlığı Biyometrik Veri Sistemi’ne ilişkin protokol doğrultusunda başlatıldı.

Bu kapsamda BİYOTEKSAN isimli firma kuruldu. BİYOTEKSAN, Biyometrik Veri Sistemi Projesi’nin ilk fazında Nitelikli (Temiz) Parmak İzi Tanıma Ürünü, ikinci fazında ise Niteliksiz (Olay Yeri) Parmak İzi Tanıma Ürünü geliştirecek.

Nitelikli Parmak İzi Tanıma Ürünü

Nitelikli Parmak İzi Tanıma Ürünümüz öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Vatandaşlık İşleri ve Göç İdaresi Genel Müdürlüklerinde kimliklendirme sistemlerinden biyometrik kayıtlarının alınması ve saklanması amacı ile kullanıma alınacaktır (TC Kimlik, Pasaport, Ehliyet, Göçmen Kimlik).

Kimliklendirme amaçlı biyometrik verilerin kayıt altına alınması sırasında, parmak izi okuyucularından alınan parmak izleri veri tabanındaki kayıtlarla karşılaştırılarak 1-1 kimlik doğrulaması ve tüm veri tabanındaki kayıtlar taranarak 1-N kimlik sorgulaması yapılmasına imkan sağlamaktadır.

Niteliksiz Parmak İzi Tanıma Ürünü

Niteliksiz Parmak İzi tanıma Ürünümüz öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda kriminal tanımlama amaçlı kullanıma alınacaktır.

Öncelikle bu sistem, sabıka kayıtları esnasında, kimliklendirme sistemlerine benzer bir şekilde biyometrik kayıtların alınması ve saklanması amacı ile kullanılmaktadır. Farklı olarak da esasen, kriminal olaylarda, olay yerinden alınan parmak izlerinin veri tabanındaki parmak izleri ile 1-N kimlik sorgulaması yapılarak muhtemel eşleşmelerin belirlenmesine imkan sağlamaktadır.

İlerleyen süreçte de yerli ve milli olarak tüm güncel biyometrik tanıma teknolojilerini (parmak izi, avuç izi, damar izi, yüz, iris, retina, ses ve benzeri) içeren merkezi bir Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi devreye alınacak. Merkezi biyometrik veri sisteminin kurulması ile birlikte tüm resmi kurumlara ve özel şirketlere hizmet verebilecek bir alt yapı oluşturulacak.

Son Haberler