İlk Misyonumuz Ay İle Temasımızı Gerçekleştirmek…

tarafından Görevliler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AA Editör Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, Türkiye’nin yeni uzay programı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Mustafa Varank, “Türkiye’yi uzayda bir üst lige taşımayı hedefliyoruz. Uzayda paranın nereden kazanabileceğini öngörüyoruz.” dedi.

UZAY İNSANLARINA TÜRKÇE BİR İSİM VERMEK İSTİYORUZ.

Türkiye Uzay Ajansı, ülkeyi mevcut kabiliyetlerinin üstüne çıkaracak, uzay ekonomisi alanında önemli hale getirecek program hazırladı Bilimsel bir misyonu olacak, Turistik bir seyahat olmayacak. Uzay insanlarına türkçe bir isim vermek istiyoruz.

VATANDAŞIMIZA GURUR YAŞATACAĞIZ.

Cumhurbaşkanı’mızın gönlünden geçen bir kadın astronotun uzaya gitmesi. En uygun vatandaşımızın orada misyonu gerçekleştirmesini sağlayacağız. Sadece insan kaynağı ve parayla bu işler olmuyor. En üst düzeyde siyasi sahiplenme işleri kolaylaştırıyor. Hem Türkiye’yi çok daha katma değerli üretim yapan ülke haline getirebileceğiz hem de vatandaşımıza gurur yaşatacağız.

Bizi en çok ay misyonu heyecanlandırıyor. İlk misyonumuz ay ile temasımızı gerçekleştirmek. İkinci misyonumuz Ay’ın yüzeyine yumuşak iniş yapabilmek.

3 ülkeyle anlaşma imzaladık. Pakistan ve Azerbaycan ile anlaşmalarımız hazır, imza aşamasına geldi.

Kaynak: Sabah

Son Haberler